Z ostatniej chwili

Czym się kierować wybierając firany?

Firany mogą stanowić fantastyczne uzupełnienie aranżacji wnętrza. Z pewnością sprawiają, że pomieszczenie nabiera bardziej przytulnego i subtelnego charakteru. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich okien. Jakimi kryteriami kierować się wybierając firanki, aby stanowiły one nie tylko piękną ozdobę, ale i spełniały swoją praktyczną funkcję, czyli osłonę przed nadmiarem światła dziennego?

 

Kupując firanki inwestujemy przede wszystkim w materiał, z którego są wykonane. Od jego jakości w znacznej mierze zależy wygląd firan. Ich rozpiętość cenowa również uzależniona jest od rodzaju tkaniny. Nie unikniemy sztucznych dodatków. Większość firan ma w swoim składzie poliester. Bardzo często występuje on w połączeniu z lnem, akrylem lub wiskozą.

Doskonałym wyborem mogą okazać się firany wykonane z woalu. To bardzo cienka, przezroczysta tkanina. W oknie wygląda przepięknie, tworząc efekt delikatnej mgiełki. Przysłania okno, jednak w bardzo subtelny sposób, bo przepuszcza światło. Niektórzy rezygnują z zakupu gładkich firan woalowych, bo wymagają one prasowania. Jednak są tkaniny, które prasuje się znacznie gorzej. Woal pod tym względem niej jest szczególnie wymagający. Jeżeli nie lubimy stać przy desce do prasowania zawsze możemy wybrać firanki z tzw. woalu kreszowanego. Kreszowanie pozwala zmienić strukturę tkaniny, a polega na jej gnieceniu w odpowiedniej temperaturze przy pomocy specjalnych maszyn. Firan kreszowanych nie trzeba, a nawet nie należy prasować.

Równie lekką i przezroczystą tkanina na firanki jest tiul. To bardzo częsty wybór w przypadku firanek do salonu. Aranżacja oka z użyciem tiulowych firan jest niezwykle lekka i subtelna. Wnętrze od razu nabiera bardziej przytulnego charakteru. Tiul, podobnie jak woal gładki, wymaga prasowania, jednak jest znacznie bardziej delikatny, dlatego przy prasowaniu zaleca się dużą ostrożność. Temperatura prasowania nie powinna przekraczać 30 °C.

Niezwykle popularne są firany z organzy. Ich dużą zaletą jest przepuszczalność światła. Stworzymy z nich niepowtarzalne aranżacje okienne, a przy tym organza bardzo dobrze komponuje się z wnętrzem, bez względu na jego styl i charakter. Podobnie jak w przypadku woalu, wyróżniamy organzę gładką, która wymaga użycia żelazka oraz organzę kreszowaną, której prasować nie trzeba. Firany z organzy kreszowanej możemy powiesić nawet, gdy nie są jeszcze suche.

Wymienione rodzaje tkanin są najczęściej kupowane z przeznaczeniem na firany. Jednak poza nimi istnieją jeszcze inne opcje np. batyst, markizeta czy len.

 

Rodzaj tkaniny nie jest jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę kupując firany. W zależności od aranżacji oraz rodzaju pomieszczenia możemy wybrać tkaniny o rozmaitych wzorach i kolorach. Oczywistą sprawą jest, że niektóre firanki doskonale sprawdzą się w kuchni, natomiast nie będą nadawać się kompletnie do salonu.

Najbardziej popularne są wciąż białe firanki, które potrafią fantastycznie rozświetlić wnętrze. Jednak swój urok mają również firany w kolorze ecru, srebra i złota, szykowne i eleganckie. Firany kolorowe to już większe wyzwanie aranżacyjne, muszą bowiem dobrze komponować się z estetyką pomieszczenia.

Autorzy portalu

logo-footer

Aranżacja wnętrz to nasza pasja. Zaaranżuj swoją przestrzeń razem z nami!

Zapraszamy do kontaktu !

Info@info-polska.com

Krzesła biurowe signal

Często czytane

Domowa strefa pracy, czyli o urządzaniu gabinetu słów kilka.
Gabinet w domowym zaciszu.
Zadbaj o skórzane meble.

Świeże newsy branżowe

Sprawdzone sposoby aranżacji okien. Niech żyją firanki i zasłony!
Wystrój okien dachowych
Kącik wypoczynkowy w salonie
© Copyright Info-Polska.com.pl. All Rights Reserved.