Z ostatniej chwili

Sprawdzone sposoby aranżacji okien. Niech żyją firanki i zasłony!

Aranżacja okien przez wiele osób traktowana jest bez należytej uwagi. Tymczasem to wystrój okien w znacznej mierze decyduje o wyglądzie i charakterze całego pomieszczenia. Co istotne, dekoracja okien wpływa również na to, jak dom wygląda z zewnątrz. Okna to oczy domu. Nie zapominajmy o tym, tworząc ich aranżację.

 

Najpopularniejszym sposobem aranżacji okien w dalszym ciągu pozostają u nas firany w połączeniu z zasłonami. Coraz częściej montujemy również kolorowe rolety, które skutecznie chronią nas przed nadmiarem światła w pomieszczeniu. I na tym z reguły kończy się nasz zestaw naszych pomysłów dekoracyjnych, a przecież możemy wykorzystać również żaluzje pionowe lub poziome, zawiesić w oknie dekoracje stałe lub sezonowe, a na parapetach wyeksponować rozmaite dekoracje. Zazwyczaj wykorzystujemy to miejsce do ustawienia doniczek z kwiatami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by postawić tu świeczniki, lampki, figurki, książki, a nawet maskotki czy kolorowe pojemniki w przypadku pokojów dziecięcych.

 

Oczywiście nie powinniśmy przesadzać, czyniąc z okna lub parapetu przysłowiowej „graciarni”. To nie jest dobre miejsce na składowisko przedmiotów wszelakich. Pamiętajmy, że wszystko, co postawimy lub powiesimy w oknie jest doskonale widoczne zarówno w pokoju, jak i od zewnątrz. Dobierajmy więc te przedmioty bardzo precyzyjnie i z rozmysłem. Niestety nie obędzie się również bez regularnego czyszczenia okiennej ekspozycji.

 

Popularność firan i zasłon w aranżacji okien wcale nie jest dziełem przypadku. Jeżeli są odpowiednio dobrane spełniają bowiem doskonale swoją podstawową funkcję, osłaniając wnętrze od nadmiernego nasłonecznienia. Zapewniają domownikom poczucie prywatności, nie przepuszczając również wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów, gdy okno wychodzi wprost na ulicę i znajduje się na parterze budynku. Stanowią przy tym fantastyczną ozdobę. Tkaniny zawsze ocieplają wnętrza, nadają im lekkości i subtelności. Niektórzy w ogóle nie wyobrażają sobie okien bez firanek. Dom wydaje się bowiem wtedy chłodny i jakby obdarty ze swej przytulności.

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając firany i zasłony? Jest kilka takich kwestii. Po pierwsze zawsze musimy wziąć pod uwagę charakter danego wnętrza. Zupełnie inne zasłony kupimy do sypialni małżeńskiej, inne do kuchni, a jeszcze inne do pokoju dziecięcego. Kierujmy się zawsze stylem danego pomieszczenia. Firany i zasłony będą przecież stanowiły element ogólnej aranżacji. Weźmy pod uwagę kolor materiału, jego fakturę, dominujący motyw, rodzaj upięcia oraz wszelkie dodatki. Producenci firan i zasłon poza ich pełna gamą, oferują nam również rozmaite dodatki w postaci dekoracyjnych sznurów, klamer i innych tego typu przedmiotów.

 

Niezwykle istotną sprawą jest strona, na którą wychodzą okna. Inne tkaniny wybierzemy w przypadku mocno nasłonecznionej strony południowej, inne gdy zasłony mają zawisnąć po stronie północnej. Pamiętajmy też aby rodzaj zasłon dopasować do kształtu i wielkości okien. Ciężkie i ciemne zasłony w niewielkich oknach sprawią mocno przytłaczające wrażenie.

Autorzy portalu

logo-footer

Aranżacja wnętrz to nasza pasja. Zaaranżuj swoją przestrzeń razem z nami!

Zapraszamy do kontaktu !

Info@info-polska.com

Krzesła biurowe signal

Często czytane

Domowa strefa pracy, czyli o urządzaniu gabinetu słów kilka.
Gabinet w domowym zaciszu.
Zadbaj o skórzane meble.

Świeże newsy branżowe

Sprawdzone sposoby aranżacji okien. Niech żyją firanki i zasłony!
Wystrój okien dachowych
Kącik wypoczynkowy w salonie
© Copyright Info-Polska.com.pl. All Rights Reserved.